Eğitim

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi kapsamında önemli bir bölümü olan Tedris tiyatrosu 1968 senesinde faaliyete girmiştir. Tedris tiyatrosunun kurulma maksadı okulu okuyan öğrencilerin profesyonel bir şekilde eğitim alıp yapmış oldukları işleri profesyonel şekilde yaşama geçirmelerini sağlamaktır. Admium Tedris Tiyatrosun da pek çok halk sanatçısı da zaman zaman sahne almıştır. Tedris tiyatrosunun 200 kişilik büyük bir salonu ve de hazırlık için küçük bir salonu mevcuttur.

 Tedris Tiyatrosu Azerbaycan’ın en güzel tiyatro salonlarından bir tanesidir. Adminu bünyesinde yer alan kütüphane geniş ve kapsamlı şekilde faaliyet göstermektedir. Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesibüyük bir kitap arşivine sahip olan kütüphanede ilmi kültürleri ve yerli edebiyat derslik ile Monografiyalar yer alır.

Azerbaycan Gence Üniversitesi Hakkında

Azerbaycan Gence Üniversitesi 1939 senesinde 2 yıllık öğretmen enstitüsü olarak kurulmuş olan üniversite eğitim hayatına fen ve fizik, matematik, tarih, Azerbaycan dili ve edebiyatı bölümleri ile başlamıştır. Takip eden süreç içindeAzerbaycan Gence Üniversitesi fakülteleri kapsamı her geçen gün daha da genişletirken fen bölümü fen coğrafya bölümü olarak değiştirilmiştir.

Azerbaycan Devlet Kültür Güzel Sanatlar Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Bakü’deki tiyatro okulu ismiyle ilk önce 40 öğrenciye eğitim vererek başlayan Azerbaycan Devlet ve Güzel Sanatlar Üniversitesi prodüktörlük tiyatro sahne sanatları ve aktörlük adına eğitim vermiştir. Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi 1988 senesinde pek çok bölümün ilave edilmesi ile eğitim çeşitliliği büyük oranda artan okulun 1991’de üniversite haline gelmiştir.

Azerbaycan Nahçıvan Üniversitesi Eczacılık

Azerbaycan Nahçıvan Üniversitesi Eczacılık bölümünde iki yıl hazırlık dil eğitimi ve lisans eğitimi olmak üzere toplamda 5 senelik bir eğitim verilir. Yükseköğretim kurulu tarafından tanınan bir fakülte olması nedeniyle yüzlerce Türkiyeli öğrenci eğitim almaktadır. Azerbaycan Nahçıvan Üniversitesi Eczacılık bölümlerinde öğrenci kabul etmeye başlamıştır. Nahçıvan Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kurulmasından sonra bilimsel potansiyelin artırılmasına özel bir önem verilmiştir. Nahçıvan Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi teknik altyapısını daha da güçlendirmek ve eğitim kalitesine artırmak amacıyla Mayıs 2015’te Üniversitede 3 katlı bir klinik hastane hizmete açılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.