Genel

Neden Erken Boşalıyorum?

Boşalma meninin penisinizdeki üretranın açıklığından, genellikle seks veya mastürbasyon sırasında sıçramasıdır. Erken boşalma, istemeden önce (genellikle) partnerinizde orgazm olmadan önce boşaldığınız zamandır. Bu önemli bir sorundur ve insanın aklına neden erken boşalıyorum? sorusunu getirir.

 Erken boşalma, özellikle genç insanlar için oldukça yaygındır. Arada bir olup olmadığı konusunda endişelenecek bir şey yok. Ancak, seks yapmaya çalıştığınız sürenin yarısından fazlasında gerçekleşirse tıbbi bir sorun olarak kabul edilebilir.

 Semptomlar Nelerdir?

 ”Ben neden erken boşalıyorum?” sorusuna yanıt vermeden önce belirtilere göz atmak daha doğru olacaktır. Erken boşalma bir hastalık olmadığından, klasik “semptomlara” sahip değildir. Bir kişi, cinsel ilişki sona erdiğinde her iki eşten de tamamen memnun olmadan acı çektiğini fark eder. Çiftle ilişkileri ile ilgili görüşmelere ek olarak fizik muayene ile teşhis edilir.

 Neden Erken Boşalıyorum?

 Erken boşalma öncelikle fizyolojik bir temele sahiptir. Biyolojik olarak, erkekler vajinaya nüfuz ettikten yaklaşık 2-3 dakika sonra orgazm olurlar. Öte yandan, kadınların doruğa ulaşması genellikle daha fazla zaman alır. Çoğu durumda, ortaklar birlikte doruğa ulaşamayabileceğinden, tatmin olmazlar ve boşalma erken olarak adlandırılır. Bununla birlikte, erken boşalma çeşitli psikolojik ve sosyal nedenlerden kaynaklanabilir.

 İnsan zihinsel stres veya endişe altındayken sık sık erken boşalma ortaya çıktığı görülür. Kaygı, performans göstermeme korkusu, keşfedilme korkusu (toplumumuzdaki evlilik öncesi veya evlilik dışı seks sırasında olduğu gibi) veya cinsel yolla bulaşan hastalıkların veya istenmeyen bir hamilelik kaygısı nedeniyle olabilir. Her yaştan erkek bu durumu deneyimlese de, ergenlerde, genç yetişkinlerde ve deneyimsiz erkeklerde daha yaygındır. Ancak, neredeyse tüm erkeklerin yaşamlarının bir noktasında yaşadıkları da doğrudur. Erken boşalma, çiftlerin tavsiye istediği en yaygın cinsel sorunlardan biridir. Tedavinin sonucu genellikle başarılı olur.

 Erken Boşalmaya Ne Sebep Olur?

 Kimse erken boşalmaya neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyor, ancak -”ben neden erken boşalıyorum?” derseniz büyük olasılıkla psikolojik veya duygusal sorunlar diyebiliriz. Erken boşalma, hastalıklar, enfeksiyonlar veya sinir sisteminizdeki sorunlardan kaynaklanmaz.

 Erken boşalma tedavileri var mı?

 Erken boşalma için farklı tedaviler vardır. Doktorunuz hangi tedavinin sizin için en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

 Tedavi seçenekleri şunları içerir:

 -Seks terapisi veya stres azaltma gibi şeyler de dahil olmak üzere danışmanlık veya terapi.

 -Orgazm öncesi süreyi uzatabilecek reçeteli ilaç.

 -Alkol ve diğer uyuşturucu kullanımını sınırlama.

 -Rahatlama ve nefes egzersizleri-

 -Boşalmayı öğrenmenize yardımcı olmak için yavaşlama ve durdurmayı içeren zamanlı mastürbasyon egzersizleri.

 -Mastürbasyon ile bir ortak: “Duraklattığınız ve sıktığınız” bir partnerle seks yapmak. Bu, boşalmaya yakın hissettiğinizde seks yapmayı bırakmanız ve duygu gidene kadar penisinizin ucunun arkasına bastırmanız anlamına gelir. Sonra tekrar seks yapmaya başlarsınız.Böylece zaman içerisinde kendinizi kontrol etmeyi öğrenerek seks hayatınızda uygulamaya geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir