Gündem

Çiğköfte nerede yenir?

Urfa, Adıyaman ve Güneydoğu Anadolu’nun genelinde, binlerce yıldır tüketilmekte olan bir yemek çiğköfte. Artık sıradan bir yemek değil, ayrıca ülkemizin yemek kültürünün de değişmez bir parçası. Tadını ve lezzetini bir kez alan, bir daha asla vazgeçemiyor. Çiğköftenin böylesine tercih edilen bir yemek olmasının da başlıca sebepleri var tabii.

Bunlardan birincisi ekonomik olarak gayet erişilebilir bir Yemek olması. Sayıları gittikçe artan çiğköfte zincirleri de rekabet içindeyken fiyatlar epey düşük olabiliyor. Bu da müşterilerin çiğköfteye dair en sevdiği özelliklerden biri haline geliyor.

İkinci sebep ise hem doyurucu hem de pratik olması. Bulgur ve lavaş başta olmak üzere, kullanılan malzemeler sizi uzun süre tok tutabiliyor. Üçüncü sebep ise ulaşılabilir olması. Dediğimiz gibi, artık birçok zincir hatta marketler bile çiğköfte satıyor.

Peki her yerde çiğköfte yenir mi?

Bu sorunun cevabı net olarak, Hayır.

Çiğköftede kullanılan malzemelerin tazeliği ve temizliği gibi üretilen yerin hijyen kurallarına en iyi şekilde uyarak müşterilerine ulaştırması da büyük önem taşıyor. Bu yüzden güvenilir ve çokça insanın tercih ettiği işletmelerden yemek daha mantıklı hale geliyor.

Serince Çiğköfte de 2005 yılından beri tam da bunun yapıyor. En taze ve en hijyenik ortamda üretilmiş çiğköfteleri misafirlerine sunarken marka değerine de değer katıyor. Türkiye’nin farklı illerine açtığı şubeleriyle de istihdama büyük katkı sağlıyor. Siz müşterilerini de 15 senedir en iyi şekilde ağırlamaktan gurur duyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir