Gündem

Pleksi şekillendirme işlemi merkezi Matpleksi.com

Pleksi ısıya karşı kalıplanabilen bir malzemedir. Şeffaf ve renkli pleksiglas tüm renklerde mevcuttur. İstediğiniz renk temin edilir. CNC kesim, lazer kesim, vakumlama, termoform ve kalıplama yapıyoruz. Pleksiglas her alanda kullanılmaktadır. Pleksi işaretleri üç şekilde oluşur.

Hava emişiyle şekillendirilmiş

Bir kalıpla kadından erkeğe formlar

Üfleme kuvveti ile oluşturulmuş

Yöntemi ne olursa olsun pleksi çekilse de dökülse de primer pleksi 115 ile 125 derece arasında eşit şekilde ısıtılmalıdır. Çalışması olduça kolay hafif bir malzeme. Döküm plakadır. Pleksi çeşitli ebatlarda mevcuttur, en yaygın olanı 135 cm * 200 cm’dir haricin de farklı ebatları da bulunmaktadır.

1 hava emiş ile kalıplama

2-erkek-dişi kalıplama

Hava üfleme kuvvetine sahip 3 kalıp

Hava emişi ile şekillendirme

Pleksi yöntemi ne olursa olsun pleksi çekilse de dökülse de pleksi 115 ile 125 derece arasında eşit şekilde ısıtılmalıdır. Sistem, malzemeyi makinede şekillendirmek için emilebilen bir vakum pompasına sahiptir. Makine tablasına MDF’den yapılmış 3 boyutlu bir şekil yerleştirilir. Pleksiglas makinesinin kuvars direnci sayesinde yumuşayana kadar ısınır. Isınan malzeme, emiş sırasında yandan hava emilmesini önlemek için bir kalıba yerleştirilerek bir cihazla tabana sıkıştırılır. Vakum açıldığında ısınan malzeme hava emişiyle alttaki 3D MDF şeklini alır. İşlemden sonra biraz soğumaya bırakın. Daha sonra soğutulan malzemenin fazla kenarları kesilir. Bu, arka planı ve metni hazırlar.

Feminen maskülen forma sahip formlar

Pleksiglas ,açık hava reklam sektöründe  ve kozmetik reklam stantlarında onlarca yıldır kullanılan klasik bir işlemdir. Bu, malzemeyi ısıtan fırının pres altında veya farklı bir ünitede (daha az yer kapladığından) olmasını sağlar. Fırın bir boru, doğal gaz veya bir direnç (kuvars veya tel) ile ısıtılır. Fırın iki bölüme ayrılmıştır. Altta ısıtıcının olduğu kısım ve üstte plakanın olduğu kısım vardır. Asbest, ısıtma plakasının saca yapışmaması için üstüne yerleştirilir. Makine bir sıcaklık göstergesine sahiptir. Isınan malzeme baskı makinesine taşınır. Pres yüzeyinde dişi tip tavanda ise erkek tipi bulunmaktadır.

Kalıbın kenarlarında ısınan malzemenin fazla sünmemesi için zımpara kağıdı bulunur.

İmalat merkezi pleksi İstanbul olan Şirketimizin web adresi:

https://www.matpleksi.com