Gündem

Uluslararası piyasalar

Eurotahvil Piyasaları

ABD tahvil getirileri, yarın paylaşılacak FED faiz politikası öncesinde yükseldi ve on yıllıklar 6 baz puan genişleyerek %1,60 seviyesinin üzerinde %1,625’den fiyatlandı. Salı günü öğleden sonra $62 milyar değerinde yapılan yedi yıllık tahvil ihalesinde ise getirilerin satışa doğru yükselmesinin ardından talep arttı ve ihraç %1,3006’dan gerçekleşti. Piyasa oyuncularının beklediğinden önemli ölçüde daha yüksek getiri ile satıldığı Şubat ayında ise zayıf talep öne çıkmış idi. Benzer bir tablo Avrupa tarafında da öne çıktı. İtalya ve Birleşik Krallık on yıllıkları yaklaşık 2 baz puan genişleyerek yatırımcılara sırasıyla %0,818 ve %0,772 oranlarında getiri sundu. Negatif getiri sunan Almanya on yıllıkları ise -%0,25 seviyesinde konumlandı.

Türkiye hazine eurotahvillerinde görülen ayrışma ise dikkat çekti. Beş ve on yıl vade kıymetler sırasıyla %5,61 ve %6,68 seviyelerinden fiyatlandı. Getiri eğrisi genelinde 5-8 baz puan daralma olurken, beş yıllık risk priminde ise kayda değer bir değişim görülmedi.

Şirket tarafında, zayıf likidite koşulları devam etmeye devam ediyor. Vakıf Bankası 2026 vadeli senior kıymet 6,47% getiri seviyesinden işlem görürken, İş Bankası 2024 vadeli sermaye benzeri kıymet %5,42 getiri seviyesinden fiyatlandı.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

27 Nisan Salı günü ABD endeksleri önemli bilanço açıklamaları öncesinde yatay eksi kapanışlar yaptı. Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC) aşılanmış kişilerin açık havada maske takmayabileceğini belirtirken, bu kişilerin seyahat etmesinde bir sakınca bulunmadığını ancak maske takmaları gerektiğinin altını çizen açıklamalarda bulundu. Nisan ayı tüketici güven endeksi 113 beklentisinin oldukça üzerinde 121.7 seviyesinde açıklandı, bir önceki veride ufak bir aşağı yönlü revizyon yapıldı. 121.7 seviyesi şubat 2020den bu yana en yüksek seviye olarak dikkat çekti. Nisan ayı Richmond FED imalat endeksi ise 22 beklentisine karşılık bir önceki ay ile aynı seviyede, 17 olarak açıklandı. Seans sonrasında Microsoft, Google, Visa, AMD ve Starbucks bilançolarını açıklayacak.

Dow Jones endeksi 33983 seviyesinde yatay kapanış yaptı. Enerji ve hammadde sırasıyla %1.2 ve %0.7 civarı primleri ile en fazla yükselen sektörler oldu. Endüstriyeller ve sağlık sektörleri ise %0.3 civarı değer kayıpları ile en kötü performansı sergileyen sektörler oldu. Bugün bilanço açıklayan 3M, hem gelir hem de hisse başı kar kalemlerinde beklentilerin üzerinde açıklamalar yapsa da, endekste en fazla değer kaybeden hisse olmaktan kurtulamadı. Hissenin kötü performansında 2021 görünümünde değişikliğe gidilmemiş olması etkili oldu. Sene başından bu yana %11.4 primlenen 3M, Salı seansını %2.6 kayıpla sonlandırdı. Intel ve Verizon %1’in üzerinde değer kaybetti. %1.2 primlenen Chevron ve McDonald’s endekste en fazla yükselen hisseler oldu. S&P 500 endeksi 4187 seviyesinde yatay kapanış yaptı. Enerji %1.3 primle en fazla yükselen sektör oldu. Altyapı %0.8 değer kaybederek endeksi baskıladı. $2.77 hisse başı kar ile piyasa beklentisini tam $1 dolar aşan UPS, %10.4 prim ile endekste en fazla yükselen hisse oldu. Sektör ile ilgili beklentiyi olumlu yönde şekillendiren bilanço açıklamasını takiben Fedex de %4.3 primle, endekste en çok yükselen hisseler arasında yer aldı. Dün seans sonrasında bilanço açıklayan Tesla ise günü %4.5 kayıpla kapattı. Nasdaq comp. %0.3 kayıpla 14090 seviyesinde seansı sonlandırdı. Russell 2000 endeksi de 2300 seviyesinde yatay kapanış yaptı.

DAX endeksi %0.3 kayıpla 15250 seviyesinde kapanış yaptı. Temel tüketim ve endüstriyeller istisna olmak üzere, tüm sektörlerin satıcılı kapanış yaptığı işlem gününde, ham madde ve keyfi tükerim sektörleri %0.7’lik kayıpları ile endeksi aşağı çeken sektörler oldu. Delivery Hero %2, HeidelbergCement %1.5, Bayer ve Adidas %1 değer kaybetti. FTSE 100 endeksi %0.3 kayıpla 6945 seviyesinde kapandı. Finansallar %1 yükselirken, teknoloji %1.9 geriledi. CAC40 endeksi 6274 seviyesinde yatay eksi kapanış yaptı.

Yarın Almanya Mayıs ayı Tüketici güven endeksi, ABD haftalık Mortgage başvuruları, mart ayı toptan satış stokları ve haftalık petrol stokları verileri takip edilecek. Ayrıca FOMC toplantısı sonrası yapılacak açıklamalar izlenecek. Çarşamba seans öncesinde Boeing, seans sonrasında da Apple, Facebook ve Qualcomm bilanço açıklamaları takip edilecek.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Haftanın ikinci gününde, ekonomik veri akışının zayıf olduğu FED toplantısı öncesinde ABD doları G10 para birimlerinin çoğunluğunun karşısında değer kazandı. Güne 90,87 seviyesinden başlayan dolar endeksi, gün içinde en yüksek 91,07 seviyesini gördükten sonra gelen satışlarla 90,81 seviyesine kadar gerilesede günü 90,90 bölgesinde tamamladı. Rusya’nın Putin önderliğinde dolara olan maruziyetini azaltmaya yönelik yıllardan bu yana gelen çabası, ABD dolarında satılan ihracatın payının ilk kez% 50’nin altına düşmesiyle dikkat çekti. Pazartesi günü geç saatlerde yayınlanan merkez bankası verilerine göre, dolar kullanımındaki düşüşün çoğunluğu ise Rusya’nın Çin ile ticaretinden kaynaklandı ve bu ticaretin dörtte üçünden fazlası şu anda euro cinsinden gerçekleştiriliyor. 1,2086 seviyesinden açılış yapan EURUSD paritesi ise gün içinde en düşük 1,2057 seviyesine gerilemesine karşın, ABD kapanışına doğru 1,2090 seviyelerinde yatay fiyatlandı. Benzer tablo ise GBPUSD paritesinde de görüldü. Güne 1,3902 seviyesine başlayan parite 1,3875 seviyesinde yer 50 günlük hareketli ortalamasını test ettikten sonra gelen tepki alımlarıyla birlikte 1,39 seviyesinde yatay konumlandı.

Geçtiğimiz iki haftada kuvvetli performans gösteren Spot altın, FED başkanı Powell’ın enflasyona dair paylaşacağı önemli notları öncesinde ABD kapanışına doğru %0,25 oranında hafif değer kayıpları ile $1777 seviyesinde fiyatlandı. 1770 seviyesi önemli destek, 1800 ise direnç olarak takip edilmekte. LME metallerinin genelinde alıcılı bir seyir gözlendi. Bakırın $10,000 seviyesinin üzerine doğru çarpıcı rallisi hızlanıyor. 9400 seviyesi ise 10,000’in görülmesi ve psikolojik direnç işlevi görme ihtimaline karşı takip edilebilecek destek seviyesi olarak öne çıkmakta. 3 ay vadeli Aluminyum negatif ayrışarak günü %0,31 oranında ekside tamamlarken, aynı vadeye sahip bakır ve çinko kontratları sırasıyla %1,07 ve %0,36 oranlarında değer kazandı. Delegeler, OPEC’in Çarşamba günü planlanan toplantısını es geçmeyi ve kademeli aylık üretim artışları planına bağlı kalmaya karar verdiğini söyledi. Aktif vade WTI ve Brent kontratları sırasıyla %2 ve %1,5 oranında primlerle öne çıktı.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri