Sponsorlu Bağlantılar

Özel Üniversiteler Tarafından Belirlenen Bir Taban Puan Var mı?

Özel Üniversiteler Tarafından Belirlenen Bir Taban Puan Var mı?

YKS adayları için sınava sayılı günler kala kaygı ve stresin üst düzeyde olduklarını söylemek mümkün. Ailelerin çocuklarını iyi bir geleceğe hazırlamak adına özel üniversitelere çocuklarını yollayarak belki de son görevlerini yerine getirmek istiyorlar.

Fakat özel üniversite ile ilgili hem ailelerin hem de öğrencilerin akıllarına bazı sorular takılmakta. Bu sorulardan biri de özel üniversitelerde belirli bir taban puan uygulamasının bulunup bulunmadığı ile ilgilidir Özel üniversitelerin belirlemiş oldukları taban puanları bulunuyor. Bu taban puan aslında adayların için YKS baraj puanı olarak karşımıza çıkıyor.

Fakat üniversite bölümlerine bakıldığında puanların oldukça çeşitli olduğunu söylemek mümkün. Adayların üniversiteye yerleşebilmek için TYT adına 170 barajını AYT adına ise 180 barajını geçmeleri isteniyor.

Bölümlere Göre Taban Puanlar Farklılık Gösterir mi?

Üniversitelerin bulundukları ile göre ve de adayların istedikleri bölüme göre taban puanlarının değişebildiğini söylemek mümkün. Bu noktada adayların en yüksek tempoda ders çalışmaya devam etmeleri gerekiyor. Ancak devlet üniversitelerine göre özel üniversitelerin puanlarının biraz daha düşük olduğu söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir