Gündem

BİST100 endeksi

17 Şubat Perşembe günü saat 14 00 ‘da TCMB Faiz Kararı açıklanacak. Enflasyonla mücadele kapsamında gelişmiş ülkeler sıkı politikaya geçip faiz artırma yoluna giderken, Türkiye faiz indirip cari fazla verme modeli üstünde duruyor. Ortodoks politika yerine heterodoks politikaya geçildiğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ardından geçtiğimiz ay yapılan PPK’da TCMB ” liralaşma”yı ön plana çıkarmıştı. Aralık ayında yapılan son faiz indirimi ardından karar metnine eklenen 2022 yılının ilk çeyreğinde yakından takip edilecek ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla geniş kapsamlı politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülecektir” ifadesi ile birlikte Şubat ayında da TCMB’den faiz değişikliği öngörmüyoruz.

BİST100 endeksi tarafında ise haftanın son işlem günüde satıcılı seyir söz konusuydu. Rusya – Ukrayna jeopolitik riskinin artması ve ABD piyasalarındaki negatiflik ile birlikte satıcılı başladı. Satışların derinleşmesi ile birlikte endeks 1.992 seviyesinin test etti. Gün sonuna doğru gelen alımlarla endeks günü 2.051 seviyesinden alıcılı tamamladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Habertürk ve BloombergHT ortak yayınında soruları yanıtladı. Bakan Nebati, “Kur korumalı mevduatta günde ortalama 10 milyar liralık giriş oldu” dedi. Şu an tek sorunun enflasyon olduğunu kaydeden Bakan Nebati, “Kur sabit değil stabil gidiyor. Oynaklık en az seviyede. %5 büyüme hedefimiz var. Ama bunu dengeli bir büyüme olarak ele alacağız. Enflasyonu azdırmasına izin vermeyeceğiz. Bütçe disiplini bizim en büyük avantajımız. Dolayısıyla disiplinden taviz vermeden büyüyeceğiz” ifadesini kullandı. Bakan Nebati, yeni modelden de geri adım atılmayacağını vurguladı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı