Gündem

Davutoğlu: “Sayın Erdoğan, siz niteliğe niye düşmansınız?”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hekimlere yönelik sözlerine tepki gösterdi.

Sosyal medya hesaplarından yayımladığı videoda Erdoğan’a seslenen Davutoğlu, “Bu şekilde hitap size, makamınıza yakıştı mı? Kimi nereye gönderiyorsunuz? Ben artık teşhisi koydum. Siz niteliğe düşmansınız. Siz nitelikli her şeye karşısınız. Hekimliği anlamamışsınız, anlayamazsınız ” ifadelerini kullandı.

Hekimlere de seslenen Davutoğlu, “Siz kalacaksınız, size saygısızlık yapanlar, sizin kıymetinizi, hikmetinizi anlamayanlar iktidardan gidecekler” dedi.

Davutoğlu’nun konuşması şu şekilde:

“Sayın Erdoğan, hekimleri hedef alan konuşmanızı dinledikten sonra bu kez size doğrudan hitap etmeye karar verdim. Çok hatalar yapıyorsunuz. Eğitimde, yargıda, dış politikada, ekonomide, teknolojide, hemen hemen hayatın her alanında hatalar yapıyorsunuz ve halkımızın hayatını zorlaştırıyorsunuz. Ama en temel hatanızı söyleyeyim, bir basit soruyla, Sayın Erdoğan, siz niteliğe niye düşmansınız? Niye nitelikli, iyi eğitilmiş insanları biçmek için fırsat kolluyorsunuz? Niye insan onurunu ayaklar altına alacak bir tavır sergiliyorsunuz?

HEKİMLERİMİZİ HEDEF GÖSTEREREK ŞİDDETİ TAHRİK EDİYORSUNUZ

Bakın 180.900 hekimimizin sizin sözlerinizden yürekleri incindi. Memnun musunuz? 180.900 hekimimize döndünüz ve dediniz ki: Sizler para için çalışıyorsunuz ve beğenmiyorsanız çekin gidin. Özetle, önce şunu bilin, hekim camiasını yakından tanıyan biri olarak ifade ediyorum, “hekim” ifadesi “hikmet” ifadesi ile aynı köktendir ve hekimlerimiz hikmet ile şifa dağıtan saygıdeğer insanlardır. Onları hedef göstererek halkın sağlığı ile de oynuyorsunuz, sağlıkta şiddeti de tahrik ediyorsunuz.

BU ŞEKİLDE BİR HİTAPTA BULUNMAK SİZE, MAKAMINIZA YAKIŞTI MI?

Hekimlerimiz bugün sizin iddia ettiğiniz gibi 20-25 bin lira alıyor değiller. Bunu alan belki hekimlerin yüzde 1’i bile değil. Uzman hekimlerin dahi 8 bin lira maaş aldıklarını biliyoruz. 500-600 dolar civarında bir maaş bu. Pandemi şartlarında, en zor şartlarda çocuklarından, ailelerinden ayrı izole bir hayat süren, hayatlarını riske eden, yakın arkadaşlarını nöbette kaybeden hekimlerimize dönüp pandeminin 2. yılında bu şekilde bir hitapta bulunmak size yakıştı mı? Cumhurbaşkanlığı makamına yakıştı mı? Hekimlerimize yaklaşan Tıp Bayramı vesilesiyle teşekkür etmeniz gerekirken onlara böyle hitap etmeniz insan onuruna aykırı değil mi?

BEN ARTIK TEŞHİSİ KOYDUM: SİZ NİTELİKLİ HER ŞEYE KARŞISINIZ

Ben artık teşhisi koydum. Siz niteliğe düşmansınız. Siz nitelikli her şeye karşısınız. Hekimliği anlamamışsınız, anlayamazsınız. Şifa binalarda değil, dev yürekli hekimlerin ellerindedir. Hastaya merhametle, muhabbetle bakan hekimdir. Ve o hekimlerimiz son 2 yıl içinde bir destan yazdılar. Kıymetleri bilinmedi, hakları verilmedi, özlük hakları tırpalandı, 5 dakikada bir muayene yapmaları istendi, seslerini çıkarmadılar. Çünkü onlar için insan değerli. Sizin için hekim değerli olmayabilir ama hekimler için insanlar çok değerli.

EĞİTİME SAYGINIZ YOK, KIDEME SAYGINIZ YOK, HİYERARŞİYE SAYGINIZ YOK..

Diyorsunuz ki, “Nereye giderlerse gitsinler.” Kimi nereye gönderiyorsunuz? Ve ekliyorsunuz, “Onların yerine yeni mezunlarla sağlık hizmetlerini yaparız.” Eğitime saygınız yok, kıdeme saygınız yok, meslek hiyerarşisine saygınız yok. Eğitime saygınız yok, 22 yıl tıp eğitimi almış insanların haklarını göz ardı edebiliyorsunuz. Kıdeme saygınız yok, bir meslek hiyerarşisi oluşturan, usta çırak ilişkisi olan bir ortamda yeni mezunları neredeyse profesörlerin önüne koyarak onlara da haksızlık ediyorsunuz. Yeni mezunlarımız pırıl pırıl genç hekimlerimizdir ama onlar hadlerini bilirler. Size soruyorum, ameliyat olduğunuzda veya olmanız gerektiğinde kendinizi, yakınlarınızı yeni mezunlara mı emanet edeceksiniz? Eminim, hekimlik bilincine sahip olan o yeni mezunlarımız size diyecektir ki ”Biz değil, kıdemli üstadlarımız size şifa verebilir.”

BUNLARI BİLDİĞİNİZ HALDE BU TUTUMU SERGİLİYORSANIZ BASİRETSİZLİKTİR

Zannediyorsunuz ki size sadıksa, sizin yanlış bile söylediklerinizi onaylıyorsa herkes her işi yapabilir zannediyorsunuz. Hayır Sayın Erdoğan, bir meslek hiyerarşisi var, bir tecrübe, birikim var ve bu yaptıklarınızla halkın sağlığını tehlikeye atıyorsunuz. Halk sağlığı nitelikli, tecrübeli hekimlerle, bir hekim ordusuyla korunabilir. Son 6 yıl içinde 4.120 hekimin yurt dışına gittiğini biliyor musunuz? Hepsi de nitelikli hekimler. Ve 8.000 hekimin yurt dışına gidebilmek için sırada beklediğini biliyor musunuz? Bunları biliyor ve buna rağmen hekimlerimize bu tutumu sergiliyorsanız büyük bir basiretsizlik yapıyorsunuz. Bunları bilmiyorsanız, devleti yönetirken sahip olunması gereken bilgiye sahip değilsiniz demektir.

SİZDEN CESARETLE HEKİMLERE SALDIRI ARTARSA SORUMLU KİM OLACAK?

Sayın Erdoğan, şu anda hekimlerimizin en büyük meselesi sağlıkta şiddet. Siz bu sözlerle hekimleri hedef tahtasına koyarak hasta yakınlarına, yakınlarını kaybettiklerinde suçlu olarak hekimleri görmelerine sebebiyet verecek bir söylem kullanıyorsunuz. Bakınız 20.716 saldırı oldu son 6 yılda sizin yönetiminizde hekimlerimize dönük. Saatte bir hekim saldırıya uğruyor. Şimdi sizin bu söylemlerinizden cesaret bulacak olan bazı kendini bilmezler hekimlerimize yönelik saldırılarını artırırsa bunun sorumlusu kim olacak? Sayın Erdoğan, insana saygı gösterin, niteliğe saygı gösterin, kıdeme saygı gösterin, hekime saygı gösterin, ama her şeyden önce bu ülkenin vatandaşlarına saygı gösterin.

ÜMİDİNİZİ KAYBETMEYİN, SİZ KALACAKSINIZ ONLAR İKTİDARDAN GİDECEK

Sayın Erdoğan’ın bu ifadelerinden, bu üslubundan, bu nezaketsizliğinden incinen değerli hekimlerimize de seslenmek istiyorum:

Kim ne derse desin, makamı ne olursa olsun, siz insanlık tarihinin en şerefli, en eski mesleğini icra ediyorsunuz. Yüksek binalarda değil, dev yüreklerde çalışıyorsunuz. Ellerinizde şifa, yüreklerinizde muhabbet ve uykusuz gözlerinizde insanlara merhametle yaklaşıyorsunuz. Gece nöbetlerinde ne çektiğinizi biz biliyoruz. Uzun eğitim dönemlerinde, uykusuz geçen gecelerde ne çileler çektiğinizi de biliyoruz. Siz her türlü saygıyı hak ediyorsunuz. Kimsenin ne dediğine bakmayın. Size çağrım şudur; Bütün birikiminizle, tecrübenizle, inancınızla, bu ülkeye bağlılığınız ve vatanperverliğinizle siz burada kalacaksınız. Size saygısızlık yapanlar, size nezaketsizlik yapanlar, sizin kıymetinizi, hikmetinizi anlamayanlar ise, işte onlar iktidardan gidecekler. Ümidinizi kaybetmeyiniz, bizim size ihtiyacımız var, bu ülkenin size ihtiyacı var ve emin olunuz ki devletin en üst makamındakiler sizi anlamasalar bile vatandaşlarımız sizi çok iyi anlıyor ve takdir ediyor. Şifanız bol olsun.”

Hibya Haber Ajansı