Gündem

Kayseri Kocasinan’da ilk buğday ekimi

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Tohumları toprakla buluşturan Kayseri Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, dünya genelinde tarımsal üretimin stratejik olarak öne çıktığını, bundan dolayı da Türkiye Yüzyılı’nda çiftçilerimizi geleceğe taşıyacak projeler ürettiklerini söyledi.

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav ve Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdülkadir Güneş ile birlikte Höbek’ de çiftçilerle bir araya gelen Başkan Çolakbayrakdar, onlarla sohbet etti. Daha sonra mibzer adı verilen tohum ekme makinasına buğday tohumlarını yerleştirildikten sonra traktör kullanan Başkan Çolakbayrakdar, tohumları toprakla buluşturdu.

Tarımsal üretime verilen desteği artırarak sürdürdüklerini vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar, “Kocasinan, Kayseri’nin metropol ilçesidir ama bir o kadar da 48 kırsalı ve köyü olan bir yerleşim bölgesidir. Şehrin tarım, hayvancılık ve ziraatın yüzde 20’sini Kocasinan yapıyor. Büyük bir coğrafyamızda eken, üreten çiftçi kardeşlerimiz var. Bütün çiftçi kardeşlerimize bereketli olsun diyorum. Geçtiğimiz sezon hasatlarından dolayı çiftçilerimizin yüzü gülmüş, inşallah daha da artsın. Bugün de burada yeni sezonun ilk tohumlarını toprakla buluşturduk. İnşallah bereketli olur. Her zaman dilediğim gibi bizim sanayi ve teknoloji üretimi kadar hassasiyet göstermemiz gereken tarımsal üretim bir o kadar değerli ve önemlidir. Tarımsal üretimimiz, stratejik ürün denecek kadar değerlidir. Tarımsal üretimde biz kendi kendine yeten bir ülkeyiz ama bu asla yeterli değildir. Yerelden hareketle Kocasinan’da biz üretimimizi nasıl artıracağız ve çeşit olarak neler ekeceğiz gayreti ve çabası içerisindeyiz. Rutin belediyecilik faaliyetlerini en iyi şekilde yapıyoruz ama şehrimizin gelişmesi ve şehirde yaşayan insanımızın geleceği açısından yapılması gereken ne varsa yapıyoruz ve destekçisi oluyoruz. Türkiye Yüzyılı’nda çiftçimizi geleceğe taşıyacak projeler üretiyoruz ve destekçisi oluyoruz. İnşallah yeni dönemde ektiğimiz tohumlar daha bereketli olsun” ifadelerini kullandı.

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav ise üretim yapan çiftçilere teşekkür ederek, “Bakanlık olarak her zaman çiftçilerimize destek oluyoruz. Amacımız, çiftçilerimizi doğduğu yerde doyurmak. Bunun için projeleri hayata geçiriyoruz. Bu noktada emeği geçen Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Çolakbayrakdar’ın her zaman çiftçinin yanında olduğunu belirten Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdülkadir Güneş de “Ürünlerimizi hasat ettik ve 15 güne yakındır köylerimizde ekimler başladı. Kayseri’de en çok nohutun üretildiği Höbek Mahallesi’nde şimdi de buğday ekimini gerçekleştirdik. Ayrıca devletimiz bin TL destek verdi. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Çiftçimizin yüzü güldü” diye konuştu.

Höbekli üretici çiftçi Mustafa Özkök da her zaman çiftçiye destek veren ve yanında olan Başkan Çolakbayrakdar’a teşekkür etti.