Gündem

Rulman Nedir, Ne İşe Yarar?

Rulmanlar bir aracın en önemli parçasıdır. Rulman parçası; tekerleklerin serbestçe ve sorunsuz bir şekilde dönmesini sağlarlar. Rulmanlar olmadan bir kaykay dönemez veya duramaz. Rulmanlar birçok türde ve boyutta karşımıza çıkarlar. Ancak hepsi aynı amaca hizmet ederler. Tüm rulman çeşitleri tekerleklerin serbestçe dönmesini sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Dolayısıyla büyük rulman parçaları dahil olmak üzere hemen her zaman bu tarz parçalara ihtiyaç duyulmaktadır. Rulman – bilya söz konusu olduğu zaman karşımıza geniş bir ürün yelpazesinden çıktığından rahatlıkla söz edebiliriz.

Rulmanlar üç parçadan oluşur. Bunlar; bilyalı rulmanlar, ara parçalar ve kalkanlardır. Bilyalı rulmanlar, rulmanınızın içinde dönen yuvarlak metal bilyelere sahipken, ara parçalar rulmanlarınızı bir arada tutar. Kalkanlar, kullanılırken rulmanlarınızı kiri uzak tutar. Bu aşamada rulmanların farklı kullanım özelliklerine sahip olduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz. Dolayısıyla rulman fiyatları gündeme geldiği zaman karşımıza farklı alternatif seçeneklerin çıktığından da söz edebiliriz.

Araba Kasnağı Nedir, Ne İşe Yarar?

Bir kasnak, oluklu bir tekerlekten oluşan basit bir makinedir ve genellikle çevresinde bir oluk dolanır. Makara halata sabitlenebilir veya ipin etrafında serbestçe dönebilir. Her iki durumda da, halat oluktan geçer ve gücü iletmek için ikinci bir paralel tekerlek seti görevi görür. Araba kasnağı, yağmur, kar veya güneş ışığı gibi hava koşullarındaki değişikliklere önemli ölçüde zarar vermeden veya kolayca kırılmadan dayanabilmeleri için hava koşullarına dayanıklı malzemelerden yapılmalıdır. Kasnaklar kayış sistemleriyle yakından ilgilidir.

Kasnak, ağır nesneleri kaldırmak ve indirmek için kullanılan yivli jantlı bir tekerlektir. Tekerleğin, halatın veya kablonun kolayca kaymasına izin veren ancak oluktan dışarı çekilmemesine izin veren bir oluğu vardır. Motor kasnağı tam da bu noktada son derece işlevsel bir tasarım olarak karşımıza çıkar. Çünkü motor kasnakları aracın güç üretmesinde ve gücün dengeli dağıtılmasında kritik bir etkiye sahip olduğu biliniyor.

Yağ Keçesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Yağ keçesi, motorun etrafında dolaşan ve yağı yerinde tutan bir keçedir. Bu conta olmadan, yağın motordan dışarı sızmasını önlemenin bir yolu olmazdı. Bu, arabanıza ciddi zarar verebilecek çok dağınık bir soruna yol açacaktır. Yağ keçesi fiyatları söz konusu olduğu zaman karşımıza pek çok farklı seçeneğin çıktığını biliyoruz. Şayet siz de … internet sayfasını ziyaret edecek olursanız; bu tarz ürünlere ayrıcalıklı bir şekilde sahip olma fırsatını elde edersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir