Gündem

Rusya, İsveç ve Finlandiya’yı tehdit etti

Linda Thomas Greenfield Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde açıklamalarda bulundu. Linda Thomas Greenfield konuşmasından satır başları:

Birleşmiş Milletlerin ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin varlık amacı bu tarz saldırıları engellemek uluslararası sistemi ve kuralları korumaktır.

21. yüzyılın sorunlarını çözmek için çocuklarımıza şiddetten torunlarımızı savaştan korumak için bize büyük bir sorumluluk yüklediğini düşünüyoruz.

Savaşın dehşeti bugün Ukraynalı kardeşlerimiz tarafından yaşanmaktadır yakında suya yiyeceğe ve barınağa ihtiyaçları olacak. Tıbbi yardıma ihtiyaçları olacak. Evlerini kaybedecekler sahip oldukları hayatlarını uğruna harcadıkları her şeyi kaybedecekler.

Bu sebeple ittifak müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarından sorumlu tutulması konusundaki tasarıyı hazırladık.

Tasarı Ukrayna’nın egemenliğinetoprak bütünlüğüne desteğimizi teyit etmekte ve Rusya’yı kınamaktadır.

Rusya’dan derhal tamamen şartsız bir şekilde güçlerini Ukrayna’dan çekmelidir.

Tasarı; Rusya’dan derhal tamamen şartsız bir şekilde güçlerini Ukrayna’dan çekme cağrısı yapmaktadır.

Bugün prensipli bir duruş sergilemeliyiz.

Rusya’nın saldırganlığına karşı kararlı olmanız gerekiyor.

Bir çoğumuz Uluslararası Hukuku ve Birleşmiş Milletler şartını korumak için çalışıyoruz.  Bu amaçla Rusya’ya işgali karşılığında ağır yaptırımlar getiriyoruz.

Rusya’ya çok ağır bir ekonomik bedel ödetiyoruz.

Rusya’nın ekonomisine hem de ihracatını engelleyecek hayati teknolojiye ulaşmasını engelleyecek endüstriyel temelini zayıflatacak Rusya’nın stratejik hedeflerine ulaşma konusundaki gücünü azaltacak yaptırımlar uyguluyoruz.

Putin ve Dışişleri Bakanı Lavrov’uda yaptırımları içine aldık.Tarih bizi yaptıklarımız ve yapmadıklarımız için bizi yargılayacak.

Birleşmiş Milletler’in en üst amaçlarına en yüce amaçlarına hizmet etmesi ve gerekli savaşları engellemesi gerekiyor.

Bu sabah vurulan anaokulu kreşi görüntülere çok iyi bakın.

Rusya, İsveç ve Finlandiya’da tehdit etti ve sorumluluk sahibi ülkeler komşularını tehdit etmez. İşgal etmez.

Zaten bizim uluslararası sistemin varlığının bütün amacı temelde uluslararası hukukun ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Birleşmiş Milletler’in varlık sebebidir.

Bu tasarıya, Ukrayna’nın egemenliğini ya da herhangi bir devletin varlık hakkını toprak bütünlüğünü ve egemenliğin destek diyorsanız evet deyin.

 

Hibya Haber Ajansı